Araştırmacı, Yazar

ANASAYFA
BİZE ULAŞIN
AMACIMIZ
KUR'AN DİNLE
KİTAPLARIMIZ
DERS VİDEOLARI ARŞİVİ
NOT DEFTERİ
Günümüz Türkçe'sinin şu anki durumunu anlamak için, 1942'de vefat eden Elmalılı tefsirinin sahibi Muhammed Hamdi Yazır'ın eserini aslından okumaya çalışmanız yeterlidir. Okuyup anlayabiliyor musunuz? Hayır! Oradaki kelimelerin belki de en iyimser yaklaşımla %60'ını hiç bilmiyorsunuz! Oysa onun vefat tarihi ya babanızın, ya annenizin, ya dedenizin yahut da nenenizin doğum tarihidir değil mi? Bazılarınız “dedem onun çağdaşıdır” diyebilirsiniz. Bu kadar kısa zamanda Türkçe'mize ne oldu da can damarları budandı? İsterseniz, meşhur “Büyük İslam İlmihali” isimli eserin yazarı Ömer Nasuhi Bilmen'in Kur'an mealini okuyun. Kur'an anlaşılsın diye, Türkçe'ye çevrilen Kur'an Mealinde saymakla bitmeyecek şekilde anlamadığımız, hatta hiç duymadığımız kelimeler bulunmaktadır! O da, 1971'de vefat etti. Onun yaşadığı dönemde belki çoğunuz doğmuştunuz. Abiniz, amcanız, dayınız, halanız, teyzeniz ise Ömer Nasuhi'nin çağdaşıdır. Maalesef ki, bu yakınlarınız dahi o dönemin diline köprü olamamışlardır!

TÜRK DİLİNİN BUGÜNKÜ HALİ!

Günümüz Türkçe'sinin şu anki durumunu anlamak için, 1942'de vefat eden Elmalılı tefsirinin sahibi Muhammed Hamdi Yazır'ın eserini aslından okumaya çalışmanız yeterlidir. Okuyup anlayabiliyor musunuz? Hayır! Oradaki kelimelerin belki de en iyimser yaklaşımla %60'ını hiç bilmiyorsunuz! Oysa onun vefat tarihi ya babanızın, ya annenizin, ya dedenizin yahut da nenenizin doğum tarihidir değil mi? Bazılarınız “dedem onun çağdaşıdır” diyebilirsiniz. Bu kadar kısa zamanda Türkçe'mize ne oldu da can damarları budandı?

İsterseniz, meşhur “Büyük İslam İlmihali” isimli eserin yazarı Ömer Nasuhi Bilmen'in Kur'an mealini okuyun. Kur'an anlaşılsın diye, Türkçe'ye çevrilen Kur'an Mealinde saymakla bitmeyecek şekilde anlamadığımız, hatta hiç duymadığımız kelimeler bulunmaktadır! O da, 1971'de vefat etti. Onun yaşadığı dönemde belki çoğunuz doğmuştunuz. Abiniz, amcanız, dayınız, halanız, teyzeniz ise Ömer Nasuhi'nin çağdaşıdır. Maalesef ki, bu yakınlarınız dahi o dönemin diline köprü olamamışlardır!

Her geçen gün, okuma ve araştırma alışkanlığımızı kaybetmekteyiz. Bunun yerine "moda" adı altında, yabancı kelimeler kullanılmaktadır. Kendi öz kültürümüzün ürünü olan ciltlere sığdıramayacağımız kelime dağarcığımızı fakirleştirmekteyiz! Günlük kullandığımız kelimelerin azlığına bakılırsa; eskiden söylenen ve darb-ı mesel haline gelen "Türkçe en zor dildir, bilmeyenin öğrenmesi zordur" sözü artık tarih olmuştur. Mesele anlaşmaksa, kullandığımız kelime sayısı ortadadır! Günlük konuştuğumuz bu kadar az kelime ile ne kadar sağlıklı iletişim sağladığımız ise tartışmalıdır. Türkçe'yi bildiği söylenen kimseler, bu dili gramer yönünden bilmediğine göre, sıfırdan dilimizi öğrenmek artık kimseye zor gelmiyor. Herkesin bildiği gibi; hangi ırktan olursa olsun, pek çok insan hemen Türkçe konuşabilmektedir. Hem de çok kısa bir zaman içerisinde...

 Oysa bir toplumu ayakta tutan temel direklerden birisi de dilidir. Yeni nesle düşen; dinine, diline, kültürüne, tarihine, değer yargılarına ve ahlak anlayışına sahip çıkmasıdır. Bu değerler milleti, millet eden unsurlardır. Ve belki de en önceliklisi dildir; çünkü insanlar konuşarak ve yazışarak iletişim kurarlar. Millet binasının payandaları olan değerleri muhafaza etmezsek, başka kültürlerin potasında eririz; dînî, tarihî ve kültürel değerlerden koparak, kendi öz benliğimize zıt değer yargılarıyla yeniden şekilleniriz!

 Asırlardır dilimizde kökleşmiş kelime ve kavramlarımıza sahip çıkmalıyız. Kendi dilimizde, küçük nüanslarla farklı anlamları ifade eden çok sayıda kelime zenginliği bulunuyorken, neden anlam itibariyle muallakta olan yabancı bir tek kelimeye muhtaç olalım? Ya da asırlarca dedelerimizin kullandığı kelimeleri atıp yerine neden köksüz, uyduruk kelimeler tercih edelim? Bir dilin bünyesine yabancı kelimelerin girebileceği gerçeğini kimse inkâr edemez. Ancak, o yeni gelen kelimeler, eskimemesi gereken eskileri yok etmemelidir! Zira bize ait kelimelerimiz, kavramlarımız, darbımesellerimiz, vecizelerimiz ve atasözlerimiz; dinimiz, tarihimiz ve değer yargılarımız açısından geçmişten günümüze sağlam köprüler mesabesindedir. Bunları dışlamak hiçbir akl-ı selim'in ve iz'ân sahibinin işi olamaz! "Dağdan gelip bağdakini…" diye bir tabir vardır... Bir dilin kendine has kelimelerinin yanında, dilin gramatik zenginliğine tercüman olacak şekilde başka dillerden kelimeler de alması doğaldır. Ama o yabancı kelimeler asıllarının yerine geçerse, o dil fakirleşir. Bu durumun, Türkçe'miz için olmasını asla istemeyiz. Çünkü dünyada sayısız diller bulunmasına rağmen; Türkçe, filologlar tarafından birkaç dünya dilinden biri kabul edilmektedir. Fakat şu anda bizim konuşup bildiğimiz şekliyle Türkçe'yi kastetmedikleri ortadadır. Bu sebeple, dilimize sahip çıkmalıyız. Geçmişimizi okuyup araştırmalı ve öğrenmeliyiz. Bunu entelektüel olmanın gereği olarak değil, bir ihtiyaç olarak görmeliyiz. Bir dilin kendine ait olan kelimeleri zamanla terk edilip yerlerine devamlı surette yabancı kelimeler yerleştirilirse; belli bir zaman sonra artık o dil adına konuşulan kelimelerin içinde o dile ait kelime bulmak bile zor hale gelecektir!

Ortalama yarım asır önce yazılmış eserler, günümüzde halkın ekserisi tarafından okunup anlaşılamamakta ise; bugün yazdıklarımızın da yarım asır sonraki nesiller tarafından anlaşılamaması gibi muhtemel bir tehlikenin gerçekleşmesini isteyen makul ve aklıselim bir kimse olabilir mi? O halde, dilimizi ve yabancı dilleri grameriyle birlikte öğrenmeye, konuşurken ve yazarken dili, düzgün kullanmaya dikkat etmeliyiz!

Hem kendi dilimizde hem de öğrendiğimiz yabancı dillerde noktalama işaretlerini, kelimelerin imlâsını/doğru yazımını ve o dillerin kâide ve kurallarını (gramerini) mutlaka öğrenmeliyiz. Bugün yazılan ilmî, bilimsel, kültürel, tarihî vb. eserlerin yaklaşık yarım asırlık bir yakın gelecekte ancak dilcilerin veya entelektüellerin aracılığıyla anlaşılabilir olmasını istemiyorsak, bu uyarıyı dikkate almak zorundayız!   

Yusuf Semmak

Bağlantı | kategori: TÜRKÇE | tarih: 21/01/2014 | Yorum(0) | Yorum yaz
YORUM YAZINIZ
İSMİNİZ

E-Posta (Gizli)

Web siteniz

Yorumunuz

Güvenlik kodu
Son Konular • 37- Rızkı Artıran ve Bereketlendiren Etkenler Nelerdir? (Video)
• 36- Kime Uyacağız? Kime İnanacağız? (Video)
• 35- Ey Yolcu, Dünya Bir Ağaç Gölgesi Gibidir! (Video)
• 34- Kelime-i Şehâdet'in İ'râbı (Video)
• 33- Hayata Dair, Hayâtî Öğütler (Video)
• 32- "Arapça'yı Putlaştırmak" Deyimi Üzerine (Video)
• 31- Kime Kulak Vermeli?! -Fıkradan Hisse- (Video)
• 30- Evli Kadınlarla Evlenilir mi?! (Video)
• 29- Seyyid Kutub Âlim midir? (Video)
• 28- Kur'ân'a Uymadığı İddiasıyla İnkâr Edilen Bir Hadîsin Müdâfaası (Video)
• 27- Günümüzde Genelde Yanlış Anlaşılan Bir Âyet - Ra'd: 11 (Video)
• 26- Bedevîden Al Haberi! (Video)
• 25- Mezhepsizlik Dinsizliğin Köprüsüdür! (Video)
• 24- İslâm'da Tevhîd Olmadan Vahdet Olmaz! (Video)
• 23- Rabbin Kim? Rabb Kimdir? (Video)
• 22- Allah'tan Başkasına İbâdet Etmede Cehâlet Mazeret Değildir! (Video)
• Günlük Dua ve Zikirler
• KASİDE-İ LAMİYYE (Şeyhu'l-İslam İbn-i Teymiyye) – Pdf İndir!
• Peygamberler Tarihi Test Bilgi Yarışması - PDF İndir!
• Muhtelif Konularda Kısa Kısa - 5
• "TEVESSÜL VE KABR-İ NEBİ'Yİ ZİYARET" ADLI KİTABIMIZ ÇIKMIŞTIR!
• MUHTELİF KONULARDA İLMÎ NAKİLLER - 1
• NASİHATLER 13
• Dinin Aslında Cehalet Mazeret midir? (PDF Oku/İndir!)
• Muhtelif Konularda KISA KISA - 4
• Allah Teâlâ, Neden Kur’ân’da Bazı Yerlerde “Biz” Zamiri ile Hitap Buyurmuştur?
• Vâv ve Yâ Harflerinden Önceki Harfi Meftûh Olan Emsile-i Hamse'ye Nûn-u Sakîle'nin Dâhil Olması:
• NASİHATLER 12
• İftiâl (افْتِعَال) Bâbı ile Alâkalı Sarf Kâideleri
• Genelde Yanlış Kullanılan Kelimeler ve Doğru Yazılışları
• Kur'an'da Peygamberimize Nasıl Hitap Edilmiştir?
• Muzari' Fiilin Şimdiki ve Gelecek Zamana Salahiyeti:
• Muhtelif Konularda KISA KISA - 3
Son Yorumlar
sadullah demircioğlu
abdullah bin mesud (r.a.) ‘’sakın
Yusuf Semmak
Bir kardeşimiz, selâmdan sonra; “
Yusuf Semmak
EVET, YİNE SİGARA! Bugün piyas
İbrahim sarıtaş
Allahrazı olsun
Muhammet ****
Bizim din hocamız başınızı örtmek
Ali Özbek
Hocam Allah razı olsun mükemmel b
fatma
ellerinize yüreğinize sağlık cıdd
Mehmet
Bu site "13.45'de mi 13.45'te mi
iclal
elinize sağlık
misafir
Allah razı olsun .
mutluluk
Çok güzel olmuş ellerinize sağlık
hediye
Esselamün aleyküm Yusuf kardeşim.
Yusuf Semmak
SÜNNETTE BÖYLE BİR PAZARLIK ANLAY
mahmut konur
BİR AYET "Mümin kadınlara da bak
Erkan
Allah razı olsun
ismail
bayildim
Yusuf Semmak
NOT: Bir Hristiyanla tartışan bir
Yusuf Semmak
KİMLER SUÇLU? Bir toplumda ins
Yusuf Semmak
SAHÛR VAKTİNİN SON BULMASI VE SAB
ali
Güzel bir anlatım olmuş ALLAH(C.C
Yusuf Semmak
MUHÂCİRLERLE ENSÂR’IN KARDEŞLİĞİ:
Ece
Harika çok teşekkürler
meryemnazyazğan
Çok güzel anlatmışsınız, şimdi ço
Yusuf Semmak
DİLİN, BEYÂNIN, OKUMANIN, YAZMANI
Yusuf Semmak
Bir meâlde şöyle geçiyor: "Bunun
Yusuf Semmak
“Mütevâzı’, mutevazı” (م
Yusuf Semmak
Esmâül Hüsnâ: Yanlış – el-Esmâul
Yusuf Semmak
Müşkül: Yanlış – Müşkil (kapalı,
Yusuf Semmak
Nasılki: Yanlış – Nasıl ki: Doğru
Yusuf Semmak
“MESS”: Değme, dokunma, temas,
Sibel EKİNCİ
Muhterem Hocamız Feriduddin AYDIN
2017
çok detaya girmişsiniz ama tşr
Melek
Çok güzel
© 2012 YUSUFSEMMAK.COM